Kategorie
Piece elektryczne PORADY SAUNA FIŃSKA

PIECE ELEKTRYCZNE – Q&A

Piec elektryczny ma wiele zalet – ma mniejsze rozmiary niż tradycyjny piec do sauny fińskiej, jest łatwiejszy w montażu i przy codziennej eksploatacji.

Żeby jednak korzystanie z pieca w saunie, kojarzyło się tylko i wyłącznie z wygodą – dobrze jest zaczerpnąć trochę nietajemnej wiedzy. 😉

Zebraliśmy w jednym miejscu najczęściej zadawane pytania dotyczące bezpośrednio i pośrednio, codziennego użytkowania pieca elektrycznego. Masz już piec elektryczny? Świetnie! Przekonaj się co z tego już wiedziałeś. Dopiero planujesz zakup? Informacje tutaj zamieszczone, z pewnością lepiej wprowadzą Ciebie w świat sauny.

Q: Jak dobrać moc pieca elektrycznego?

Chcąc dobrać poprawnie moc pieca do sauny należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim dobrze dobrana moc pieca gwarantuje to, że w saunie będzie dość ciepło. Ważna jest nie tylko kubatura sauny (czyli rozmiar sauny w metrach sześciennych), ale także jej odpowiednia konstrukcja, izolacja, wentylacja.
Zatem na co zwrócić uwagę? Moc pieca do sauny należy dobierać tak, aby skalkulowana kubatura sauny nie była w górnym zakresie możliwości pieca – żeby piec się nie męczył. Przy obliczaniu objętości sauny, każdy nieizolowany metr kwadratowy podnosi jej objętość o 1.2 m3, np. mając okno 2m x 1m trzeba dodać 2.4 m3 do kubatury sauny. Szklane drzwi, zazwyczaj ok. 70x190cm, zwiększają objętość sauny o 1.5-2 m3, ponieważ zachodzi tu zawsze jakaś strata ciepła.
Generalnie każdy piec ma podany skalkulowany rozmiar sauny, którą może skutecznie ogrzać. Tą wartość należy porównać z wynikami obliczeń i wówczas będziemy wiedzieli, czy piec jest odpowiedni.

Dla lepszego zobrazowania posłużmy się następującym przykładem – sauna sucha, której kubatura wynosi 8 m3, i która ma szklane drzwi – kubatura skalkulowana wynosi 9,5m3. Saunę takiego rozmiaru piec musi ogrzać. Oglądając piece trafiamy na taki o mocy 8kW, który ogrzewa saunę o kubaturze 7-12 m3. Jak widać piec ten idealnie nadaje się do naszej sauny, trafiamy idealnie wręcz w środek jego możliwości i jest to najbezpieczniejsza opcja.

Q: Jakie są koszta użytkowania pieca elektrycznego?

Wbrew pozorom sauna nie musi przyprawiać o zawał już na myśl o rachunku za prąd.

Oczywiście wszystko jest zależne od jakości i mocy pieca, a także przestrzeni, którą trzeba ogrzać, niemniej piec elektryczny w przeciętnej saunie domowej (200 x 160 cm) zużywa średnio 3,9 kWh, uwzględniając czas nagrzewania i kąpiel. Przy cenie za 1 kWh0,61 zł oznacza to wydatek całkowity w kwocie 2,37 zł.

Q: Jaka jest optymalna temperatura panująca w saunie?

Obalamy mit. Osoby przekonane, że w tradycyjnej saunie fińskiej ma być gorąco i parzyć – są w błędzie. Jak rzecz ma się w rzeczywistości?

Na powyższej ilustracji przedstawiamy przybliżoną optymalną temperaturę w różnych miejscach kabiny. Piec do sauny nagrzewa według pewnego obiegu i zupełnie inne temperatury będzie wskazywał drewniany termometr umiejscowiony np. przy suficie i co ważne – nie będzie to temperatura panująca w całej saunie. Żeby dokładnie ją zmierzyć piec saunowy powinien być wyposażony w czujnik temperatury.

Istnieje podpowiedź mówiąca, że suma wartości temperatury i wilgotności powinna być nie wyższa niż 110 – czyli na przykład – 80°C ciepła i 30 % wilgotności lub 90°C i 20 % wilgotności.

Przedział temperatury 70°C – 90 °C powinien więc być bezpieczny i wystarczający dla większości osób.

Q: Jakich kamieni można używać w piecu elektrycznym?

Jednym z bardziej wyjątkowych kamieni do sauny jest diabaz oliwinowy, o łagodnie zaokrąglonych, owalnych kształtach. Pięknie prezentuje się w designerskich, nieszablonowych piecach HUUM.

Wartym uwagi jest również kwarcowy kamień, o kontrastowej białej barwie, dołączany do niezwykle finezyjnego pieca elektrycznego marki EOSCUBO Avantgarde Black

Kamień do pieca saunowego musi spełniać dwa wymogi – jak najlepiej oddawać ciepło i być odporny na nagłe skoki temperatury (nagrzanie – polanie wodą – parowanie). Ważne, by w komorze były one ułożone dość luźno, dla jak najlepszej cyrkulacji powietrza.

Nie wolno stosować innych kamieni, nie dedykowanych do użytkowania w saunie fińskiej! Zwykły kamień – choćby polny – doprowadzi do uszkodzenia pieca elektrycznego.

Q: Jaka powinna być częstotliwość wymieniania kamieni?

Od intensywności korzystania z sauny fińskiej zależy, jak długą będą miały one żywotność. Wymiany ich na nowe należy dokonywać najlepiej co dwa lata.

Dobrym pomysłem, dla zwiększenia żywotności zarówno kamieni do sauny jak i pieca elektrycznego, jest co jakiś czas przełożenie kamieni na nowo – wyjęcie ich z komory i ponowne ułożenie w piecu.

Q: Czy kamienie można polewać wodą?

W czasie przebywania w saunie, z czasem rozgrzane powietrze staje się suche i dla zwiększenia wilgotności powietrza zalecane jest polanie kamieni wodą. Można to robić już przy osiągniętej temperaturze 80°C. Właściwe, subtelne polanie kamieni da przyjemny efekt miękkiej pary.

Jednakże należy przy tym zachować ostrożność! Koniecznie musisz wiedzieć, że polanie kamieni wodą przy zbyt wysokiej temperaturze może spowodować niemiłe oparzenie dróg oddechowych i przegrzanie

Q: Jak bezpiecznie polewać kamienie?

Przygotuj pod ręką odpowiednie akcesoria do sauny suchejchochle i wiadro.

Ilość każdorazowego wylania wody na kamienie, nie powinna być większa niż 0,2 l i powinna ona spełniać odpowiednie wymogi dotyczące jakości.

Q: Jak dobrać właściwy sterownik do pieca sauny?

Różnią się one stopniem zaawansowania, sposobem instalacji i korzystania. Sterowniki, które mają podstawowe i najważniejsze zarazem funkcje, wbudowane są już w piec. Za pomocą analogowych pokręteł przejmiesz zarządzanie sauną i sprzętem, ustawiając temperaturę i czas pieca.

Są również modele dające więcej możliwości, te jednak trzeba już osobno dokupić. Mogą to być sterowniki zewnętrzne z dotykowym panelem lub o niecodziennej strukturze – jak na przykład UKU LOCAL , który jest z drewna.

Poza tym należy pamiętać o:

właściwym dobraniu mocy sterownika, ponieważ dzielimy je na dwa rodzaje – te pracujące z piecami elektrycznymi do 9kW i powyżej tej wartości

żeby sterownik wyposażony był w czujnik temperatury, jego ogranicznik, który sam wyłączy piec przy krytycznej temperaturze (115 C) i w skrzynkę elektryczną, w której znajdują się styczniki i bezpieczniki 

przygotowaniu instalacji elektrycznej do sauny

Q: Co to znaczy, że piec jest dwufunkcyjny?

Piec elektryczny do sauny o którym mówi się, że jest jednofunkcyjny, to taki, który będzie służył wyłącznie do kąpieli w saunie suchej. Piece dwufunkcyjne nazywamy inaczej Combi lub Bi-O (nazewnictwo w niemieckich sprzętach). Te z kolei możemy używać zarówno przy saunie suchej, jak i saunie parowej, a to za sprawą wbudowanego parownika i możliwości regulowania wilgotnością.

Q: Jak przygotować się do instalacji pieca?

Przy przygotowaniu pieca elektrycznego do instalacji, pamiętaj o odpowiedniej wysokości wewnątrz sauny, dobierz bezpiecznik i sprawdź czy przestrzegałeś wszelkie środki ostrożności, zachowując bezpieczne odległości wokół pieca. Pozwala to zapobiec powstaniu pożaru. W żadnym wypadku nie mogą być one mniejsze niż zalecane.

Q: Instalacja jedno i trójfazowa – o co chodzi?

Decydując się na saunę ogrzewaną piecem elektrycznym konieczne będzie wykonanie instalacji elektrycznej, doprowadzając ją do wszystkich urządzeń osobnym obwodem, jedno-lub trójfazowym. Obwód ten powinien być zabezpieczony wyłącznikami różnicowoprądowymi w rozdzielnicy.

Przy wymianie pieca na nowszy model, nie trzeba wymieniać instalacji, pod warunkiem że moc urządzenia będzie podobna, w innym przypadku konieczna może okazać się instalacja trójfazowa.

Piece do mocy 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe, większe – powyżej 5 kW – wymagają już przyłącza trójfazowego.

ml.

W odpowiedzi na “PIECE ELEKTRYCZNE – Q&A”

Dodaj komentarz