Skoro tu już jesteś, to już jedno wiemy – z pewnością lubisz się pocić dla zdrowia, albo dopiero szukasz sprawdzonych informacji, jak to robić z głową – w łaźni parowej – i co z tego będziesz mieć!
Na blogu sklepu internetowego Sauneo.pl dowiesz się najważniejszych informacji o łaźni rzymskiej i będziesz miał okazję od razu zakupić potrzebny do łaźni parowej w domu, generator pary wraz z potrzebnym do jego działania sterownikiem.

Łaźnia parowa – działanie
Łaźnia parowa powstaje gdy generator pary, wypełniony odpowiednio miękką wodą, pompuje parę do zamkniętej przestrzeni, sprawiając, że powietrze zostaje całkowicie „przesiąknięte” wilgocią.
Ze względu na panujące w łaźni rzymskiej warunki, a więc dużą wilgotność, oraz wysokie temperatury (wilgotność w łaźni sięga 100%, a temperatura oscyluje pomiędzy 40 a 55 C) pomieszczenie jest specjalnie przygotowane. Musi mieć podłogę, ściany oraz sufit wykończony wodoodpornym materiałem, na przykład kamieniem, lub ceramiką. Z kolei sama elektryczna wytwornica pary montowana jest poza jej obrębem. Jej moc dobiera się na podstawie trzech czynników – kubatury, materiałowego wykończenia oraz wentylacji zastosowanej w łaźni parowej.
Para z wytwornicy parowej doprowadzana jest do pomieszczenia, przy pomocy izolowanego przewodu parowego, zakończonym dyszą parową. Zasadniczo w modelach generatorów pary Harvia, w zestawie dołączana jest jedna dysza parowa, ale możemy dokupić ich większą ilość, tak jak i inne akcesoria do generatorów pary.
Kąpiel w parze można urozmaicić także aromaterapią, a posłuży do tego pompa aromatyczna do generatora pary. Do przewodu, którym płynie para wodna, pompa aromatu dozuje odpowiednie substancje zapachowe i zdecydowanie zwiększa pozytywne wrażenia z pobytu w łaźni parowej.
Samo sterowanie wytwornicą pary wodnej, jest maksymalnie uproszczone, a to zasługa specjalnie dedykowanym do tego sterownikom i możliwościami, jakie dają – kontrolę temperatury, oświetlenia, czy wentylacji.
Łaźnia parowa – co daje?

Łaźnia parowa, jeśli korzystamy z niej od 2 do 3 razy w tygodniu, zapewnia oczyszczenie organizmu, pozwala zrelaksować ciało, załagodzić niektóre schorzenia, a także przynosi pewne korzyści zdrowotne.
Poprawienie krążenia
Wilgotne ciepło panujące w łaźni parowej sprawia, że rozszerzają się w naszym organizmie naczynia krwionośne, a to ułatwia płynięcie krwi i transport tlenu. Poprawa krążenia spowoduje, że zapomnimy o uczuciu ciężkości w kończynach, mrowieniach i skurczach, a także nie będziemy tacy zmęczeni i bardziej skoncentrowani.
Zdrowsza skóra
Co łączy łaźnię rzymską z sauną fińską? Odpowiedź brzmi – pot! Pocimy się z racji warunków panujących w kabinie, zarówno w łaźni, jak i w saunie. A to z kolei otwiera pory oraz czyści zewnętrzną warstwę skóry. Łaźnia pomoże wypłukać brud i pozbyć się martwego naskórka, a także może okazać się pomocna w walce z trądzikiem.
Rozluźnienie przed treningiem, efektywniejsza regeneracja po treningu
Łaźnia parowa pomaga rozluźnić stawy i zwiększyć ich elastyczność. Działa zupełnie tak jak rozgrzewka przed treningiem. Natomiast po intensywnym treningu, zastosowanie wilgotnego ciepła sprawia, że możemy zmniejszyć bolesność mięśni oraz je uspokoić i rozluźnić. Kąpiel w parze może również pomóc zredukować ból stawów.
Zmniejszenie stresu
Stres to zmora naszych czasów, stąd szuka się różnych sposobów na jego efektywne rozładowywanie. Jednym z nich może być właśnie przebywanie w gorącej kabinie łaźni. Wówczas w organizmie uwalniane są hormony – endorfiny – mające bezpośredni wpływ na polepszenie nastroju i odczuwanie przyjemności. Dodatkowo odpowiednio wysoka produkcja endorfin, obniża poziom innego hormonu – kortyzolu, odpowiedzialnego za to, że się stresujemy.
Zdrowsze zatoki
Ciepło z którym stykamy się w łaźni parowej, otwiera śluzówkę naszego układu oddechowego. Udrożnienie przewodu nosowego powoduje, że oddychamy łatwiej i głębiej.

Łaźnia parowa – przeciwskazania
Ze względu na dość wysoką temperaturę panującą w kabinie ( 45-55 C , choć i tak jest ona znacznie mniejsza, niż ma to miejsce w saunie fińskiej) istnieje ryzyko odwodnienia organizmu, dlatego zaleca się przed kąpielą w łaźni parowej, wypić wodę i nie przebywać w środku dłużej niż 20 minut.
Warunki w łaźni parowej sprawiają też, że znacznie prościej o grzybicę stóp i inne tego typu infekcje. Dobrze jest więc widzieć, jak się ubrać do łaźni parowej, aby uniknąć bliższego spotkania z bakteriami i zarazkami. O tym opowiemy w dalszej części artykułu.
Nie wskazane jest, aby z łaźni parowej korzystały osoby z następującej grupy:
- kobiety w ciąży
- osoby z chorobami serca
- osoby z bardzo niskim, lub za wysokim ciśnieniem krwi
- osoby z epilepsją
- osoby przyjmujące antybiotyki
- osoby po lekach uspokajających, alkoholu, narkotykach
Zalety i wady łaźni parowej, mamy więc wyraźnie nakreślone – przynosi ona multum korzyści zdrowotnych, ale również trzeba pamiętać, by korzystać z niej z głową.
Łaźnia parowa – jak się ubrać?
Do łaźni parowej wskazane jest wchodzenie nago, najwyżej w klapkach, aby uniknąć infekcji stóp. Okrycie ręcznikiem jest zbędne. Wysoka temperatura i wilgotność sprawiają, że wszelkie materiały, po krótkiej chwili, zmienią się w mokre i ciężkie szmaty. Przed wejściem do łaźni parowej zdejmuje się wszystkie elementy metalowe, aby uniknąć poparzenia ciała. Zdejmuje się również okulary oraz szkła kontaktowe.
Łaźnia parowa – jak korzystać?

- Przed kąpielą dopuszcza się obciążenia fizyczne jak i mały posiłek
- Do łaźni parowej wchodzimy nago, kąpiemy się na siedząco lub leżąco, na ręczniku położonym na ławie.
- Po opuszczeniu kabiny udajemy się pod prysznic w celu spłukania i schłodzenia całego ciała.
- Każdy cykl kąpieli kończy odpoczynek w pozycji leżącej, a po ostatnim cyklu pamiętamy o uzupełnieniu płynów.