Kategorie
PORADY SAUNA FIŃSKA

Jakie kamienie do sauny? Podpowiadamy!

Od tysięcy lat najbardziej podstawowym elementem wystroju i wyposażenia sauny fińskiej są kamienie, na które, po uprzednim ich rozgrzaniu, okresowo polewa się wodę. To za ich pomocą powietrze w saunie staje się suche i rośnie jego temperatura.

Ale czy wiesz, że nie każdy kamień jest taki sam? I też nie każdy z nich sprawdzi się jako kamienie do pieca w saunie. Jedne lepiej absorbują i uwalniają ciepło, inne z kolei kruszą się i pękają pod wpływem gorąca.

Są też osoby, które „wspaniałomyślnie” chciały zaoszczędzić, decydując się na używanie kamieni polnych do sauny – rychło nie miały ani rozgrzanej kabiny, ani tym bardziej działającego pieca elektrycznego, bo przepaliło im grzałki. O tym jak ważny jest dobór kamieni do sauny, przekonali się więc boleśnie na własnej skórze, widząc niemal namacalnie, jak odfruwają im pieniądze z portfela.

Dlatego ten artykuł będzie obszernym kompendium, który usprawni zdobycie wartościowej wiedzy o kamieniach do sauny, saunie fińskiej i kulturze saunowania. Nie będzie już potrzeby wpisywania w wyszukiwarkę hasła „jakie kamienie do sauny forum”, na których zresztą można natknąć się na niesprawdzone, często fałszywe informacje, przez które tylko zrazimy się do kąpieli saunowych.

Zdecydowanie lepiej zaufać specjalistom – SAUNEO przez lata zdążyło zapracować sobie na dobre opinie rzeszy zadowolonych klientów.

Historia sauny wyryta na skale

Kamień jest bardzo cenną wskazówką dla archeologów. To właśnie one posłużyły za dowody, świadczące o tym, że z sauny ludzie mogli korzystać już 3500 lat p.n.e. W Anglii bowiem, znaleziono pozostałości małego budynku, z dużym dołem w środku, ze spaloną ziemią i fragmentami kamieni. Co jednak było szczególnie interesujące, to odkrycie, że kamienie rozgrzano na zewnątrz i przeniesiono do środka, zapewniając w pomieszczeniu ciepło.

To w zasadzie naturalne baterie, zdolne pochłaniać energię cieplną z ognia, a następnie powoli ją uwalniać. Dla wczesnych ludzi były też bardzo łatwo dostępne, co dawało im możliwość wygodnego ogrzewania chaty czy jaskini, bez konieczności dławienia się dymem. Zapewne, niewiele czasu zajęło im też zauważenie, że woda w kontakcie z gorącymi kamieniami, tworzyła intensywne, parowe środowisko.

Ta pierwotna metoda ogrzewania pomieszczenia, zwłaszcza sauny, jest stosowana do dnia dzisiejszego, choć nie obyło się bez kilku różnic. Technikę tę z powodzeniem stosuje się w saunie dymnej. W środku znajdują się kamienie nad ogniem, rozpalanym zwykle przez pół dnia. Puste pomieszczenie wypełnia się dymem, a on sam jest wykorzystywany do innych celów – na przykład wędzenia mięsa. Potem ogień zostaje wygaszony, a dym odprowadzany przez drzwi i okna. W tym momencie do środka mogą wejść wielbiciele kąpieli w saunie i wyciskać z siebie pot.

Industrializacja, która dotknęła świat na przełomie XIX i XX wieku, miała wpływ także na saunę i zapoczątkowała używanie w niej pieca opalanego drewnem, który dzięki kominowi, pozwalał na wygodne odprowadzanie dymu. Z czasem jednak i ta nowinka była wypierana przez inną – piec elektryczne do sauny.

Jaki jednak miało to wpływ na kamienie do sauny? Niestety, zapominano o ich znaczeniu, marginalizując rolę, starając się, by było ich w piecu jak najmniej. Pocieszające jest jednak to, że ten niekorzystny trend, powoli się odwraca. Piece do sauny wreszcie projektowane są tak, aby połączyć modny minimalizm z dużą ilością miejsca na kamienie do pieca. Gwarantuje to autentyczne doznania, doskonałe ciepło i parę.

Nawiasem mówiąc – powrót do fundamentalnej zasady, że dobre kamienie do pieca sauny oznaczają dobrą saunę, jest niezwykle korzystny dla zdrowia, każdego, kto lubi w niej przebywać. Löyly, czyli para z sauny, zawiera więcej jonów ujemnych, gdy unosi się bezpośrednio z gorących skał. Im więcej takich jonów w powietrzu, tym bardziej będziemy czuli się zrelaksowani i wypoczęci. Z kolei więcej jonów dodatnich może sprawić, że będziemy zmęczeni i ospali.

Jakie kamienie do sauny?

Istnieją trzy główne rodzaje skał – osadowe, metamorficzne, magmowe. Skały magmowe dość powszechnie nazywane są również skałami wulkanicznymi. Dwie pierwsze zdecydowanie nie nadają się jako kamienie do sauny suchej. Wynika to z faktu, że nie są wystarczająco gęste, przez co będą miały problem z utrzymaniem ciepła, oraz mają tendencje do pękania, czy wręcz nawet eksplodowania w miejscach o bardzo wysokich temperaturach.

A więc… Kamienie wulkaniczne do sauny? To bardzo dobry pomysł. Kamienie do sauny powinno się wybierać właśnie wpośród skał magmowych. Choć istnieją pewne wyjątki, to zdecydowana większość ma odpowiednią gęstość, trwałość i absorbowanie ciepła.

Za najbardziej popularne i cenione kamienie do pieca sauny można uznać diabaz oliwinowy. W piecach do sauny marki HUUM spotkamy też kamienie o pięknej, białej barwie, zaokrąglone i wypolerowane.

Jeśli chodzi o wielkość i kształt kamieni do sauny, w saunie dymnej w starym stylu, tradycyjnie znacznie większych kamieni, ponieważ musiały one utrzymywać ciepło przez pół dnia po wygaśnięciu ognia. Ale sauny, które są stale ogrzewane piecem opalanym drewnem lub piecem elektrycznym, nie wymagają tak dużych otoczaków. W zależności od wielkości i stylu pieca do sauny, mogą mieć one średnicę od 3 do 15 cm.

Zaokrąglone kamienie do sauny pozwolą wodzie wpadać w głąb pieca, tym samym sprawiając, że będzie ona wolniej parować i dawać miękką parę. Te bardziej „kanciaste” otoczaki, zagwarantują z kolei szybsze parowanie, oferując przy tym mocniejszy podmuch pary.

Jak układać kamienie w piecu do sauny?

Sposób w jaki ułożysz kamienie wewnątrz komory pieca, nie jest bez znaczenia! Wpływa to na jakoś wytwarzanego ciepła oraz pary i wydłuża żywotność pieca do sauny.

Posortuj kamienie na trzy stosy – na kamienie do sauny małe, większe i płaskie. Ułatwi to ukończenie „puzzli”. W saunie z piecem na drewno większe kamienie umieść na dnie, zaś w piecu elektrycznym dopasuj kamienie tak, aby nie naciskały na elementy grzejne. Te małe i płaskie skały najlepiej, jak wypełnią ciaśniejsze przestrzenie komory. Z kolei gdy już dotrze się na samą górę, dobrze jest ułożyć je ciaśniej, gdyż w tym miejscu zgromadzi się większość pary. Dobrze jeśli woda nie będzie spływać bezpośrednio na elementy grzejne, z uwagi, na obniżenie przez to jakości pary. Pamiętać należy też, że w obydwu przypadkach – w saunie z piecem na drewno i z piecem elektrycznym, ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza między kamieniami.

Kiedy należy wymienić kamienie do sauny?

Każdy rodzaj kamienia do pieca sauny z czasem zacznie się kruszyć. Im częściej eksploatowana będzie sauna, tym prędzej to nastąpi – niemniej jeśli kamienie do sauny, będą używane zgodnie z przeznaczeniem, powinny posłużyć przez co najmniej dwa lata.

ml.

Dodaj komentarz