Kategorie
Piece na drewno PORADY SAUNA FIŃSKA

Jaki piec na drewno? Przegląd pieców opalanych drewnem do sauny

Piec kominowy nieprzemijająco znajduje się na topie. Kolejne pokolenia miłośników kąpieli w saunie, na nowo pragną odkrywać, to co jest utrwalone w tradycji i kulturze fińskiej sauny. Piece do sauny na drewno stawiają wymagania i są jak szlacheckie damy — potrzebują regularnej uwagi. W zamian potrafią odwdzięczyć się niesamowitymi wrażeniami, pięknie oświetlając kabinę przez duże szklane drzwi, tworząc tym samym kojącą atmosferę w saunie.

Artykuł pomoże Ci w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie: „Jaki piec na drewno wybrać?„, przedstawiając wyłącznie dobre piece na drewno, którym warto poświęcić chwilę naszego czasu.

Piec opalany drewnem do sauny — dlaczego warto?

Gorąca atmosfera w saunie fińskiej, to zasługa precyzyjnie dobranego pieca do sauny. Tylko kompatybilna moc sprzętu z kubaturą pomieszczenia sprawi, że poczujemy korzyści płynące z wysokich temperatur (w saunie suchej może dochodzić ona nawet do 110 stopni!). Przyjmuje się, że 1m3 odpowiada 1kW mocy urządzenia.

A co takiego sprawia, że piec opalany drewnem, staje się intrygującym wyborem do własnej sauny?

Piece na drewno są… Ekologiczne!

Drewno to ekologiczny materiał opałowy, który pali się równomiernie i nie wytwarza nadmiernej ilości dymu. Aby tak jednak było, trzeba pamiętać, że musi być odpowiednio magazynowane i zabezpieczone.

Piece na drewno są…. Nowoczesne!

To bardzo ciekawe połączenie — z jednej strony piece do sauny na drewno, przybliżają do głęboko zakorzenionej tradycji saunowania, z drugiej zaś, są to sprzęty bardzo nowoczesne. Zarówno jeśli chodzi o design urządzeń, jak i proponowane standardy bezpieczeństwa.

Piece na drewno są… Tanie!

Piec opalany drewnem można nabyć już od 2 tysięcy złotych. Zważywszy jednak na rosnące z roku na rok koszta opłat za energię elektryczną, piec na drewno jawi się jako opcja znacznie tańsza w eksploatacji niż jego elektryczny odpowiednik. Warta podkreślenia jest również oszczędność na zakupie sterownika pieca, który jest wymagany, jeśli chcemy mieć większe możliwości w piecu elektrycznym. Piec na drewno do sauny nie ma takich potrzeb!

Jaki piec na drewno do sauny wybrać?

Zdecydowanie piec do sauny opalany drewnem, nie jest wyborem dla każdego. Wersja elektryczna jest jak wygodne wakacje w Grecji, zaś piec na drewno niczym survivalowa przygoda — zanim zacznie się wypoczynek w saunie, trzeba porąbać drewno, potem dokładać kłody, a na końcu sprzątnąć popiół. Taki sprzęt stawia wymagania, ale daje też mnóstwo satysfakcji.

Jaki piec opalany drewnem do sauny – dla sporadycznie korzystających

Prezentowane poniżej piece to doskonały wybór dla nowicjuszy w świecie sauny, posiadaczy małej sauny ogrodowej, mogącej pomieścić do trzech osób i zwyczajnych weekendowych bywalców.

Piec do sauny na drewno – HARVIA M3

Piec do sauny na drewno – HARVIA M3 – wersja z kominem

Piec do sauny na drewno – HARVIA Linear

Harvia M3
Najbardziej popularny piec opalany drewnem. Niewielkie rozmiary i przeszklone palenisko, gdzie możesz podziwiać ogień, idealny do sauny ogrodowej.

Harvia M3 z kominem
Klasyczny piec na drewno w zestawie z kominem stalowym, żeby oszczędzić czasu na zastanawianie się, co trzeba dokupić. Doskonałe rozwiązanie do sauny beczki.

Harvia Linear 16
Prosta, mocna konstrukcja oraz przeszklone palenisko, doskonały piec ekonomiczny do sauny opalany drewnem.

Jaki piec opalany drewnem do sauny – dla umiarkowanie korzystających

Piece do sauny dla tych, którzy oczekują większej solidności i znacznie częściej niż okazjonalnie będą z nich korzystać.

Piec do sauny HARVIA 16

Piec do sauny opalany drewnem HARVIA M3 SL

Harvia 16
Nieduży piec na drewno o konstrukcji, za którą przemawiają lata doświadczenia producenta. Przed drzwiczki widać ogień, a kamienie na górze wygodnie polejesz wodą.

Harvia M3 SL
Piec na drewno, który pozwala dokładać do paleniska z innego pomieszczenia niż sauna za sprawą wydłużonej konstrukcji komory. Dzięki temu dbasz o czystość w saunie i wygodnie uzupełniasz drewno.

Jaki piec opalany drewnem do sauny – dla maniaków

Piec do sauny HARVIA Legend 240

Piec do sauny HARVIA Legend 150

Piec do sauny HUUM Hive Wood

Harvia Legend 150
Piec na drewno z dużą ilość wyeskponowanych kamieni, które polewasz wodą, aby zwiększyć tymczasowo temperaturę w saunie. Uderzenie ciepła jest silne, a duża ilość kamieni chroni grzałki. Harvia

Legend 240
Piec z ogromną ilością kamieni, który jest również niesamowitą dekoracją sauny, ponieważ kamienie są widoczne. Opalany drewnem, pozwala na polanie kamieni dla intensywnego zwiększenia tempreratury w saunie.

Huum Hive Wood
Ten piec w kształcie kropli z odsłoniętą ogromną ilością kamieni to dekoracja, która także nagrzeje Twoją saunę. Ogromna ilość kamieni pozwala na polewanie dużymi ilościami wody bez obawy i wytwarza dużo pary. Duże, przeszklone drzwiczki od paleniska pozwalają nacieszyć oczy ogniem.

ml. \ jr.

Dodaj komentarz