Kategorie
Piece elektryczne PORADY SAUNA FIŃSKA

Jaki piec do sauny — przegląd najlepszych pieców saunowych!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co jest samym sercem sauny fińskiej? Co nadaje jej sens i bez czego sauna sucha traci wszystkie walory i piękno? Odpowiedź z pozoru wydaje się banalna, bo chodzi oczywiście o piec do sauny. Chcąc jednak cieszyć się urokami kąpieli saunowych jak najdłużej i w najlepszym komforcie — zależy nam by to „serce” biło mocno i sprawnie. Tu pojawiają się schody!

Bo czy w zalewie produktów o wątpliwym pochodzeniu oraz jakości, jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić, które piece elektryczne do sauny i piece opalane drewnem są godne poświęcenia naszego czasu i pieniędzy? Bywa to trudne, dlatego dobrze jest zdać się na wiedzę znawców branży. Pomożemy odpowiedzieć Ci na pytanie, jaki piec do sauny jest warty wyboru!

Jaki piec do sauny, czyli o tym… dlaczego to takie ważne?

Bez dobrze dobranego pieca do sauny nie przekonamy się o dobroczynnych skutkach dla naszego organizmu, wynikających z kąpieli w rozgrzanym pomieszczeniu. W saunie fińskiej, zwanej także suchą, od bardzo niskiej wilgotności powietrza, temperatura może osiągnąć nawet 110 C. Wówczas nasze organy odczuwają niewielką „gorączkę”, co wpływa na produkcję ciałek wspomagających odporność, skutecznie zabijających wirusy. Nieco niższą temperaturę, przy zwiększonej wilgotności, będziemy mieli w saunie fińsko-parowej, uzyskiwanej przy pomocy pieców do sauny combi.

Na właściwy dobór pieca saunowego wpływa przede wszystkim moc i dobrana do niej kubatura pomieszczenia (1kW na 1m3), ale też wykończenie, jakość grzałek, możliwości sterowania i funkcje dodatkowe, a nawet… renoma producenta. Czasem (niesłusznie!) bagatelizowanym, a nie mniej istotnym czynnikiem jest częstotliwość korzystania z sauny fińskiej, który będzie głównym wyznacznikiem naszego zestawienia.

Jaki piec elektryczny wybrać?

Dlaczego miłośnicy sauny decydują się na wybór pieca elektrycznego do sauny fińskiej? To, co jest decydujące, to przede wszystkim wygoda — w porównaniu do pieca opalanego drewnem, odpada bowiem rąbanie, dokładanie kłód, późniejsze sprzątanie. Wielkie znaczenie ma też łatwość obsługi — sterowniki wewnętrzne i zewnętrzne umożliwiają uzyskanie całkowitej kontroli nad sauną i dorzucają wiele ciekawych funkcji dodatkowych.


Jaki piec do sauny do sporadycznego użytku?

Kim jest osoba korzystająca z sauny fińskiej sporadycznie? Często to nowicjusz w świecie sauny, dopiero rozpoczynający z nią przygodę. To także posiadacz małej domowej sauny, mogącej pomieścić do trzech osób i zwyczajny weekendowy bywalec.

Polecane piece do sauny fińskiej:

Harvia Vega to prosty piec elektryczny ze sterowaniem, doskonały do kąpieli w saunie raz na jakiś czas. Prosta, mała konstrukcja, która pozwoli poczuć, jak „smakuje” sauna. Harvia Cilindro to wysoki, elektryczny piec kolumnowy ze sterowaniem, w którym kamienie można polewać na dwa różne sposoby. Uderzenie ciepła jest intensywne za sprawą aż 80kg kamieni. Harvia Glow to stylowy, choć prosty w budowie kolumnowy piec elektryczny ze sterowaniem. Masywna obudowa eksponuje dużą ilość kamieni, które wytwarzają mocne uderzenie pary po polaniu, a sam piec saunowy jest ponadto ciekawym urozmaiceniem wnętrza kabiny.

Jaki piec do sauny do umiarkowanego użytku?

Zażywasz kąpieli w saunie fińskiej częściej niż w weekendy? Zdarza Ci się wyskoczyć do swojej sauny we wtorkowy wieczór, po męczącym dniu pracy? Masz więc większe wymagania i może też większą saunę! Poniżej piece elektryczne do sauny w sam raz dla Ciebie:

Harvia Senator to piec elektryczny stworzony z myślą o saunie publicznej, a zatem gotowy do regularnych, codziennych kąpieli w saunie. Polanie kamieni skutkuje wybuchem intensywnej, gorącej pary. Tylo Sense Sport to wysokiej jakości piec elektryczny z systemem oszczędzania energii oraz powłoką ochronną. Wbudowana komora na wodę pozwala dodać olejki zapachowe, które szybko wypełnią saunę miłym aromatem.

Jaki piec do sauny do bardzo częstego użytkowania?

Masz niesamowitego fioła na punkcie sauny i to Twój drugi dom? Wiemy, jak to jest! Potrzebujesz więc sprzętu niezawodnego, który wytrzyma Twoje tempo. Mamy coś dla Ciebie:

Huum Hive to elektryczny piec o wyjątkowym designie w kształcie kropli wody o ogromnej powierzchni kamieni. Para wytwarzana przez ten piec poprzez polanie kamieni wodą to intensywny podmuch gorąca. Tylo Sense Combi Pure to piec dwufunkcyjny, który oferuje saunę suchą lub parową. Piec wyposażono w inteligentny system zarządzania energią, rewelacyjną grzałkę, która nagrzewa saunę już w 30minut oraz prosty system dozowania zapachów.

TULIKIVI TUISKU NOBILE — piec do sauny dla wymagających

Tulikivi Tuisku Nobile to unikatowy piec elektryczny z obudową wykonaną ze stylowego kamienia, który jest ozdobą sauny i chroni przed poparzeniem. Stojący piec można wpuścić w ławy lub ustawić obok, aby można było go podziwiać. Harvia Forte to elektryczny piec akumulacyjny, czyli zbierający ciepło. Doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają dość czasu, by planować swój dzień, ale chcą skorzystać z sauny nagle — wówczas otwierając piec, sauna nagrzewa się ciągu 5-15 minut.

ml. / jr.

Dodaj komentarz