Kategorie
PORADY SAUNA FIŃSKA

Jak korzystać z sauny?

Kąpiel w saunie obfituje w niezwykłe doznania, gwarantujące głębokie odczucie odprężenia i relaksu. Służy korzystnie w procesie oczyszczania organizmu, polepsza kondycję cery i w końcu hartuje nasze ciało, zwiększa jego wydolność. Pożytek z regularnego przebywania w saunie można by tak jeszcze długo wymieniać, niemniej będą one zauważalne dopiero wówczas, gdy przyswoimy wiedzę, jak korzystać z sauny, aby uzyskać wszystkie te zalety zdrowotne i relaksacyjne.

Sauna fińska — co to jest?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie co to jest sauna fińska. Pytanie zasadne i przydatne zwłaszcza dla tych, którzy rozpocząć swoją przygodę z saunowaniem.

Jest to pomieszczenie, w całości wykonane z drewna, ogrzewane przy pomocy pieca elektrycznego lub pieca opalanego drewnem. Może być zabudowane w innym miejscu, wewnątrz, lub także zbudowane na zewnątrz w ogrodzie. W kabinie panuje temperatura oscylująca od 60 do 110 C.

Jak korzystać z sauny?

1. Jak ubrać się do sauny?

Tak naprawdę – im mniej masz na sobie, tym lepiej. Na przykład w Skandynawii nagość w saunie, nie budzi sensacji, a wręcz jest czymś oczywistym. Uszanowanie zasady nagości wymaga od uczestników kąpieli w saunie, dużej wrażliwości i kultury. Jednak możesz zasłonić ciało bawełnianym ręcznikiem, który jest obowiązkowy, gdyż nie powinno się dotykać swoim ciałem drewna.

Przydatny będzie również drugi ręcznik, na którym usiądziesz, bądź też położysz pod stopy, gdy zechcesz wejść na wyższe ławki.

Nie powinno się do kabiny wchodzić w kostiumie kąpielowym. Materiał, z którego jest wykonany, powoduje zwykle odparzenia, pod wpływem wysokiej temperatury. Dodatkowo może wydzielać on nieprzyjemny zapach.

Nie jest dobrym pomysłem, zabieranie ze sobą do sauny – biżuterii. Ona również pod wpływem temperatury się nagrzewa i naraża ciało na oparzenia.

2. Do sauny – nie głodnym, nie objedzonym

Lepiej nie wchodzić do sauny, nie jedząc w ciągu dnia żadnego posiłku, gdyż może grozić to omdleniem. Z drugiej strony, równie niedobrym pomysłem jest kąpiel w saunie po obfitym posiłku. Pamiętajmy też, że do kabiny nie wchodzimy pod wpływem alkoholu.

3. Korzystaj z sauny bez pośpiechu

Korzystanie z sauny daje relaks, odpoczynek, oczyszczenie ciała, jednak, aby to rzeczywiście poczuć, zażywaj kąpieli wówczas gdy jesteś wypoczęty. Nie zaleca się wchodzić do sauny bezpośrednio po intensywnym treningu. Podobnie po kąpieli – wysoka temperatura może Twój organizm bardzo zmęczyć. Daj mu więc czas, by odpocząć.

4. Obowiązkowa kąpiel przed i po

Przed wejściem do sauny koniecznie musisz oczyścić ciało ze wszystkich kosmetyków. Zaś po kąpieli — obowiązkowy jest prysznic. Warto wówczas zastosować naprzemiennie zimny i ciepły natrysk.

5. Cisza, spokój, relaks

Jedną z najważniejszych zasad jest zachowanie ciszy w saunie. Nie powinno się też brać w to miejsce telefonów i innego tego typu sprzętu elektronicznego, które mogą nie wytrzymać panujących w środku warunków-wilgotności i wysokiej temperatury. Nie pomoże to w relaksowaniu się ani Tobie, ani tym bardziej innym.

6. Kwadrans w saunie fińskiej

Jeden seans w saunie suchej to 15 minut, to maksymalny i bezpieczny czas jednej wizyty. Jeżeli chcesz, możesz powtórzyć seanse, przerywane prysznicem. Nie zapominaj o uzupełnieniu płynów.

Jeżeli okaże się, że po kilku minutach odczuwasz ogromny dyskomfort i nie jesteś w stanie dłużej wysiedzieć – od razu zakończ seans. Obecność w saunie nie powinna nadmiernie forsować organizmu.

7. Choroby układu krążenia, ciąża, dolegliwości zdrowotne…

Problemy z układem krążenia, a także ciąża mogą stanowić przeciwskazania do korzystania z sauny suchej. Tak samo wygląda sprawa z otwartymi ranami i stanami zapalnymi skóry. Przed skorzystaniem z sauny w takiej sytuacji obowiązkowo musisz skonsultować się z lekarzem.

Aby zachować bezpieczeństwo, w saunie nie powinno przebywać się w okularach i szkłach kontaktowych.

8. Kultura osobista

Uszanuj obecność wszystkich pozostałych użytkowników sauny. Nie wpatruj się w konkretną osobę, bo może to wywołać duże skrępowanie. Jeżeli zechcesz polać kamienie wodą, zapytaj o zgodę pozostałych użytkowników. Być może gwałtowny wzrost temperatury może zagrozić zdrowiu lub dobremu samopoczuciu niektórych osób. Pamiętaj także o przyjętej zasadzie zajmowania miejsca – w saunie suchej korzystanie z sauny rozpoczyna się od ław niskich i przechodzi się na wyższe.

Dodaj komentarz