Kategorie
Balie ogrodowe PORADY SPA OGRODOWE

BALIA OGRODOWA – Q&A

Q&A – czyli wszystko co chciałeś wiedzieć o balii kąpielowej, ale bałeś się zapytać.

Q&A – czyli wszystko co chciałeś wiedzieć o balii kąpielowej, ale bałeś się zapytać.

Niepotrzebnie! W końcu jesteśmy blogiem, który rzetelne doradztwo ma wpisane w swoim DNA, by pomóc Ci dokonać dobrego zakupu. A inwestycja w gorącą beczkę słusznie może nasuwać wątpliwości i pytania. Czas więc na gorące Q&A o ruskich baniach – gorący temat, w sam raz na panującą porę roku. 😉

Q : Czym właściwie jest balia ogrodowa?

Fundamentalne pytanie! W gruncie rzeczy to nic innego niż okrągły beczkowy basen, wyprodukowany ręcznie przez skandynawskich fachowców. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje fińska firma KIRAMI, produkująca również ciekawe akcesoria do swoich balii. Do produkcji takiej „hot tub” używa się najwyższej jakości gatunku drewna, pozyskanego z lasów iglastych, głównie – fińskiego świerku. Dlaczego? Bo ma piękną, gładką fakturę, jest wytrzymały i doskonale radzi sobie w trudnych warunkach – z wilgocią, wysoką temperaturą.

Q : Co do ogrodu – drewniana balia czy basen?

Oczywiście zależy od preferencji! Ale kto będzie wyżej cenił beczkę kąpielową od „zwykłego” basenu? Osoba korzystająca z dobrodziejstw wody intensywnie – nie tylko w stosunkowo krótkim i kapryśnym okresie letnim (zwłaszcza w naszym klimacie) – ale także w inne pory roku.

Trzeba pamiętać, że balia do kąpieli może chłodzić jak i rozgrzewać. A to za sprawą wmontowanego przy niej zewnętrznego pieca opalanego drewnem – więc zimą… możesz zagwarantować sobie gorącą kąpiel na łonie natury. Gorącą balię będą doceniać też wielbiciele rustykalnego designu, pragnący być bliżej natury, chcący też w naturalny sposób zażywać kąpieli – z wodą bez posmaku i zapachu chloru oraz tam gdzie chcą – gdzie niewymagany jest prąd i można przenieś sprzęt w dowolne miejsce. Balia ogrodowa będzie też rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, ponieważ koszt wypełnienia wodą nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych.

Q : Ile „pożyje” zakupiona balia do kąpieli?

Balia kąpielowa jest zakupem długoterminowym, nie musisz się martwić, że tak jak z np. elektroniką – sprzęt zepsuje się po upływie dwuletniej gwarancji. Elementy plastikowe we wnętrzu beczki zużyją się po ponad 10 latach.

Jest to dobry materiał dla beczki, ze względu na swoją odporność na zużycie, promieniowanie UV, jest także przyjaźny dla środowiska i nadaje się do recyklingu.

Użyte przy produkcji drewno również jest długowieczne, choć jego żywotność jest, co naturalne, krótsza – zwykle od 5 do 10 lat. Pamiętajmy, że to jak długo nacieszymy się sprzętem, zależy głównie od nas – od tego w jaki sposób będziemy dbać i pielęgnować elementy (mycie, olejowanie i wentylacja).

Q : Czyszczenie i pielęgnacja – co, jak i czym?

Zacznijmy od środka. Plastikowe elementy wnętrza będą łatwiejsze w konserwacji – brud i zanieczyszczenia usuną się z niej sprawniej. A czym się tego pozbyć? Na przykład specjalnie dedykowanym detergentem – KIRAMI Biopesu, spłukiwać brud wodą i dokładnie suszyć. Proste – ale ważna jest regularność!

Nieco inaczej jest z czyszczeniem zewnętrznej strony i mogą być to czasochłonne czynności. Możesz pokryć je różnymi olejami do drewna, używając prawie wszystkich produktów do obróbki drewna ze sklepów narzędziowych.

Powierzchnie z drewna termicznego i świerku można pokryć olejem do drewna, ale pod warunkiem, że nie tworzą warstwy, która uszkodzi panele, gdy drewno napęcznieje i kurczy się. Panele kompozytowe należy myć rzadko, zaś do tych z cedru czerwonego można używać oleju parafinowego. Zewnętrzne obręcze zakrywamy taśmą samoprzylepną i natychmiast usuwamy wszystkie rozpryski i spływy.

Q: Moja balia do kąpieli przecieka dlaczego?

Może tak się dziać przy pierwszym użyciu lub gdy balia ogrodowa nie była użytkowana przez dłuższy czas. Nie jest to wada fabryczna, lecz całkowicie normalne zjawisko, które ustępuje z czasem, ponieważ przy regularnym stosowaniu gorąca beczka staje się wodoszczelna.

Banie wykonane z surowego świerku ulegają znacznemu skurczowi i dlatego po okresach nieużywania muszą być napęczniałe wodą.

Q: Nie mogę wyjąć gumowej zatyczki z zaworu wylotowego.

Gumowy korek może utknąć na zaworze wylotowym, jeśli był dokręcany przez długi czas. W przypadku zakleszczenia się korka zalecamy poluzowanie gwintów i odczekanie, aż korek odzyska swój kształt i poluzuje się przed wyjęciem.

Możesz zapobiec zakleszczaniu się wtyczki poprzez regularne czyszczenie i utrzymywanie jej poluzowanego, gdy balia nie jest używana.

ml.

Dodaj komentarz