Kategorie
Balie ogrodowe PORADY SPA OGRODOWE

Balia ogrodowa czy Jacuzzi – co wybrać?

Sprawdź porównanie drewnianych balii z jacuzzi z hydromasażem i zobacz co jest dla Ciebie najkorzystniejsze!

Czasami znienacka zaskakuje nas, z pozoru niepozorne, pytanie – „Co wybrać?”

My znamy odpowiedź i nie zawahamy się… nią podzielić.

Jak mądrze spełnić marzenie o wodnym relaksie w ogrodzie – bez poczucia zmarnowanego czasu, mając radość z zakupów i nie zwracać towaru, bo jednak nie spełnił oczekiwań ? O tym dzisiejszy wpis blogowy!

Podaruj sobie zewnętrzne SPA w ogrodzie

Planując inwestycję w SPA ogrodowe stajemy przed wyborem czy zdecydować się na gorącą balię (zwaną też inaczej – ruską banią) czy popularniejsze i „pospolitsze” jacuzzi ogrodowe z hydromasażem. Porównując obydwa rozwiązania, pomożemy wybrać Ci najkorzystniejsze – dla Ciebie i Twojego ogrodu.

Porównanie 1 : Funkcjonalność sprzętu

Czym są oba produkty do zewnętrznego SPA w ogrodzie?
Komu bardziej do gustu przypadnie drewniana balia, a komu jacuzzi ogrodowe?

Balia ogrodowa

Gorąca beczka ogrodowa wykonana jest z wysokiej klasy drewna pochodzącego z lasów iglastych. Zadowolenia z takiego wyboru nie będą ukrywać fani tradycyjnych rozwiązań i folklorystycznego designu.

Ruską banię z powodzeniem można używać cały rok kalendarzowy.

Zewnętrzny piec do bali opalany jest drewnem, wymaga to od użytkownika pewnej sprawności i poświęcenia czasu na przygotowanie się do kąpieli. Optymalną temperaturę wody o wartościach 35-42 C uzyskamy po około 2-3 godzinach, choć zależne jest to od rodzaju pieca zastosowanego w modelu.

Dla użytkownika dostępne jest wyposażenie dodatkowe, zwiększające kąpiele w gorącej wodzie, a przede wszystkim – dbające o dobrą atmosferę wspólnych kąpieli towarzystwie przyjaciół.

Jacuzzi – wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem zrobiona jest ze stali nierdzewnej, odpornej na różne czynniki zewnętrzne. Wanny te posiadają siedziska, dysze masujące, oraz schodki z poręczami. Jacuzzi może mieć różne, nierzadko fantazyjne kształty i spodoba się miłośnikom futurystycznego wzornictwa.

Jacuzzi ogrodowe podobnie jak balia to rozwiązanie dla osób pragnących intensywnie zażywać kąpieli niezależnie od panującej pory roku.

Do właściwego funkcjonowania potrzebne jest zasilanie elektryczne, ujęcie wody, oraz odpływ kanalizacyjny. Optymalną temperaturę w wysokości 36-38 C uzyskamy nawet po paru godzinach.

Pamiętaj, że czymś niedopuszczalnym jest doprowadzanie wody wężem ogrodowym i by pozostałości po zażytej kąpieli trafiały na trawnik.

Porównanie 2 : Czystość i pielęgnacja

Który sprzęt do ogrodu będzie mniej kosztowny i czasochłonny przy próbach utrzymania go w należytej czystości?

Balia ogrodowa

Pielęgnacja balii ogrodowej to zdecydowanie zajęcie dla „pracusiów”. Czyszczenie drewna jest czynnością, która wymaga należytej uwagi i delikatności. Niemniej przy właściwej trosce o panele, odwdzięczą się one zachwycającym wyglądem i długą żywotnością, sięgającą nawet 10 lat.

Zewnętrzna stronę balii możesz pokryć najpopularniejszymi olejami i produktami do obróbki drewna.

Do konserwacji wnętrza, jeśli jest one wykonane z tworzywa sztucznego wystarczą dobrej jakości detergenty – np. dedykowany płyn do modeli KIRAMI – Biopesu.

Jacuzzi – wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem i balia do kąpania, nie jest sprzętem bezobsługowym, choć jej należyta opieka – regularna kontrola stanu wody i właściwe dozowanie środków chemicznych, z pewnością jest mniej obciążająca czas i mięśnie.

Musimy pamiętać o utrzymaniu jakości wody i odpowiednim pH. Jakie są skutki zaniedbania tego elementu? Zbyt niskie spowoduje korozję, a także będzie szkodliwe dla skóry, z kolei odwrotnie – zbyt wysokie – kamień, zanieczyszczenia i zmętnienie wody.

Niezwykle istotne jest też chlorowanie, po to by nie kąpać się w towarzystwie wirusów i bakterii, które lubią rozwijać się wraz z podwyższoną temperaturą wody (nawet 40C).

Porównanie 3 : Koszta

Koszta to nie tylko zakup odpowiadającego nam modelu. Który produkt mniej obciąży nasz portfel?

Balia ogrodowa

Na rynku znajdziesz szeroki wachlarz balii do wyboru – ich ceny wahają się między 10 tysięcy, (model Original Breezy M) a 20 tysięcy zł (model Comfort Family L). Pamiętajmy, że balią będziemy cieszyć się przez nawet kilkanaście lat.

Zdecydowanie koszta obniżą się już po zakupie. Na przykład – wypełnienie bani 2 kubikami wody w województwie mazowieckim – wyniesie nas średnio 22,16 zł. Oprócz tego kilkadziesiąt złotych wydamy na odpowiedni olej do konserwacji drewna.

Jacuzzi – wanna z hydromasażem

Najtańsze jacuzzi ogrodowe z hydromasażem znajdziemy nawet za 23 tysiące zł, (model Libra) ale na rynku są też modele znacznie bardziej zaawansowane i większe – takie jak Sagittarius 6 czy Grandee . Inwestując w wannę możemy się spodziewać długich kilku lat użytkowania.

Woda – w odróżnieniu od tej w baliinie wymaga częstych wymian, jednak musi być regularnie „częstowana” odpowiednimi granulatami lub tabletkami.

Przy użytkowaniu jacuzzi dodatkowo płacić będziemy za energię elektryczną. I tak na przykład mieszkając w Warszawie – szacunkowo do rachunku za prąd możemy doliczyć około 140 zł.

Ogromną zaletą urządzenia takiego jak Jacuzzi jest jego proste utrzymanie w czystości oraz hydromasaż, dający pozytywne efekty zdrowotne.

Drewniana balia to coś dla sympatyków natury oraz osób, którzy nie boją się każdorazowego opróżniania czy czyszczenia i mają czas na wcześniejsze przygotowywanie kąpieli. Sprawdzi się jako charakterystyczna i niezwykle zjawiskowa ozdoba w ogrodzie, w którym nie ma złącza elektrycznego.

Obydwa sprzęty można użytkować całorocznie, są więc doskonałą alternatywą dla basenu.

Zobacz więcej!

  • Zapoznaj się z naszym Q&A na temat balii ogrodowych!
  • Szukając środków chemicznych do jacuzzi ogrodowego zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych przyjaciół z Poolneo.
  • Sprawdź nasze Social media i bądź na bieżąco!

ml.

Dodaj komentarz