Kontakt z nami: tel +48 600 378 222 mail biuro@sauneo.pl (pn - pt 8:00 - 16:00)
Kontakt z nami: tel +48 600 378 222 mail biuro@sauneo.pl (pn - pt 8:00 - 16:00)
Piec do sauny opalany drewnem — historii słów kilka
Na samym początku istniały sauny dymne, czyli bezkominowe ziemianki, w których kamienie ogrzewano palonym przez kilka godzin drewnem. Dym wypuszczany był z ziemianek dopiero tuż przed wzięciem kąpieli, sam jego zapach traktowano jako pewnego rodzaju element niezbędny do rytuału oczyszczenia.
Jednak wraz z pędzącą nieubłaganie industrializacją, zaczęto szukać innego, wygodniejszego rozwiązania i wytwarzać piece żelazne. Miały one kanał dymny prowadzący do murowanego komina. Co prawda, były pracochłonne w nagrzaniu i stwarzały zagrożenie pożarowe, ale do blisko połowy XX wieku cieszyły się nieustającą popularnością — przed połową 1900 wszystkie sauny opalane drewnem. Były to sauny w większości do wspólnego użytku i w pełni publiczne, ponieważ klasa niższa oraz średnia nie mogła sobie na nią pozwolić. Scenę sauny fińskiej przewróciło do góry nogami wprowadzenie elektrycznych pieców.
Sauna z piecem na drewno — nieprzemijająca klasyka!
Od lat niekwestionowanym liderem w produkcji pieców opalanych drewnem, jest fińska firma Harvia. Piec kominowy nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż sympatycy kąpieli saunowych na nowo pragną odkrywać i zasmakować tego co jest tradycyjne i zakorzenione głęboko w kulturze saunowania. Piece do sauny na drewno są bardziej wymagające w użytkowaniu. Trzeba zadbać o drewno na opał, poświęcać czas na wielokrotne dokładanie kłód do ognia i sprzątać popiół. Mimo tego są kochane przez Finów i wielbicieli sauny z całego świata.
Sauna na drewno stawia wymagania
Komin to największy wymóg konstrukcyjny pieca na drewno, którego niewątpliwą zaletą jest możliwość zainstalowania wszędzie tam, gdzie nie dociera elektryczność. Z biegiem lat w saunach na drewno, porzucono prawdziwe kominy z cegły i zaprawy, na rzecz lekkich i stalowych przewodów kominowych, łatwych w montażu nawet w istniejących budynkach.
Jeśli jesteś zainteresowany zainstalowaniem w saunie zewnętrznej pieca kominkowego, musisz wziąć pod uwagę bezpieczne odległości, które różnią się w zależności od modelów. Warto też zamontować dodatkowe powierzchnie i osłony zabezpieczające. Wreszcie, wysokość pieca jest zaskakującym, ale równie istotnym zagadnieniem. Wpływa ona na rozprowadzanie ciepła w saunie fińskiej i gdy posiada ona naturalną wentylację, nad piecem powinno znajdować się co najmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni.
Jest 33 produktów.